Wszystko o parawanach spawalniczych


Parawany spawalnicze to niezbędna rzecz w ochronie oczu i skóry dla osób przebywających w pomieszczeniach, w których trwają prace przy spawaniu. Na przykład, kiedy używamy łuku elektrycznego podczas tych prac.

Parawany spawalnicze maja za zadanie zatrzymanie promieniowania zarówno ultrafioletowego, jak i podczerwonego. Stanowią także barierę dla rozżarzonych odprysków metalu, a także dla iskier. Są to stelaże z profili stalowych i wypełnione są arkuszami folii PCV oraz także lamelami. Użycie folii ma za zadanie nie przepuszczanie bardzo szkodliwego promieniowania IR oraz UV.

Przyjrzyjmy się zastosowaniu takich parawanów. Najważniejsze jest to, ze mogą być stosowane jako przegrody tymczasowe, ale również stałe. Kiedy zakończymy nasze prace przy spawaniu w bardzo łatwy sposób możemy usunąć lub przenieść je w inne miejsce. Wartościową funkcją może być to, że parawany mogą być łączone w ciągi, tworzyć także ścianki oraz osłony stanowisk spawalniczych. Nie wymagają one dodatkowego mocowania, za to mają samonośną i stabilną konstrukcję.

Parawany spawalnicze to przede wszystkim zaleta mobilności. Są wyposażone w 4 koła jezdne, a dwa z nich mają hamulec. Parawany dzielą się kolorystycznie na:
– czerwony
– brązowy
– zielony
– ciemnozielony matowy
Każda barwa jednak daje ten sam poziom ochrony. Pytanie więc, dlaczego w ogóle są w innym odcieniu? Chodzi o przezroczystość kurtyny, ale przede wszystkim o przepuszczalność światła widzialnego. Dzięki barwie ciemnozielonej, rozbłysk jest prawie niewidoczny, Jest idealna, aby rozdzielić stanowiska spawalnicze. Kotara czerwona to barwa o największej przepuszczalności światła widzialnego. Parawany spawalnicze zatrzymują promieniowanie i bardzo rzadko je odbijają.

Jak widać parawany takie są niezbędnym czynnikiem pracy podczas spawania. Chronią oczy i ciało przed promieniowaniem IR i UV i zabezpieczają miejsca pracy, oddzielając między sobą stanowiska. Zachowując przepisy BHP nie sposób nie zaopatrzyć się w nie i wręcz jest to zabronione.

Parawany spawalnicze: ekranypcv.pl