Składy kosmetyków naturalnych


Substancje trafiające do kosmetyków konwencjonalnych, stanowiących podstawę asortymentu większości drogerii, bardzo często w ogóle nie są dla człowieka dobre. Najgorsze jest w nich to, że one potrafią naprawdę poważnie szkodzić. Niektóre z tych substancji posądza się nawet i o rakotwórcze działanie, co z zawierających je kosmetyków czyni produkty niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale ogólnie dla całego życia. Praktycznie wszystkie kosmetyki naturalne są pod tym względem dużo lepsze. Oczywiście one też mogą zawierać i lepsze, i te gorsze substancje, ale raczej nigdy nie bedą to na tyle złe składniki, by posądzać je o wywoływanie chorób nowotworowych i innych równie poważnych i groźnych przypadłości.

Każdy sam zresztą ma prawo zadecydować o tym, czego tak dokładnie będzie używać na swojej skórze i czym będzie ją pielęgnować. Nawet gdy stosuje się pielęgnację naturalną, trzeba liczyć się z tym, że i w niej mogą zagościć różne niechciane dodatki, jeżeli nie będzie się zwracać uwagi na to, po jakie produkty sięga się w sklepach. Tak jak nie wszystkie kosmetyki syntetyczne są złe, tak i nie wszystkie kosmetyki naturalne będą dobre. Aby dokonać szybkiej i prostej analizy ich jakości, zwykle wystarczy rzucić okiem na ich skład. Nie trzeba przy tym znać się na tych wszystkich substancjach, bo wystarczy zwrócić uwagę na to, czy skład produktu będzie krótki (im krótszy, tym lepiej) i względnie prosty. Wszelkie substancje o bardziej nietypowych nazwach warto też wklepać sobie od razu do wyszukiwarki, by jeszcze w drogerii sprawdzić sobie samemu, czym one tak właściwie są, jak działają i czy mogą wywoływać jakieś skutki uboczne.

Naturalne kosmetyki opierające swoje działanie na właściwościach różnych olejów i olejków, ekstraktów roślinnych czy ziół bardzo często są dla skóry tym najlepszym możliwym wyborem. Bardzo dobrze pielęgnują skórę wrażliwą, suchą, podrażnioną i delikatną. Potrafią poradzić sobie z trądzikiem, łuszczycą oraz atopowym zapaleniem skóry i licznymi innymi chorobami.

Pudry do kąpieli